суббота, 6 декабря 2014 г.

Виникнення Запорізької Січі



Тема. Виникнення Запорізької Січі. Дмитро Вишневецький.
Мета: вивчити, як і чому виникло українське козацтво; розвинути та поширити знання  про появу перших січей і діяльність Дмитра Вишневецького; охарактеризувати життя і побут козаків; продовжувати формувати навички критичного мислення та організації роботи з картографічним матеріалом; виховувати почуття поваги  до історичного минуло Батьківщини.
Тип уроку: урок засвоєння нового навчального матеріалу.
Форма уроку: «уявна екскурсія»
Обладнання:
1.     Гісем О.В. Історія України. 8 клас: підручник для загальноосвіт. навч. закл. –Х.: АН ГРО ПЛЮС, 2008.- с. 26-33.
2.     Швидько Г.К. Історія України, XVI XVIIIст.: підруч. Для 8 кл. загальноосвіт. навч. закл. –К.:Генеза, 2008. С.35-50.
3.     Кульчицький С.В., Мицик Ю.А., Власов В.С. Історія України: довідник для абітурієнтів та школярів загальноосвітніх навчальних закладів. –К.: Літера ЛТД, 2010.  с. 106-108.
4.     Сас П.М. Історія України. XVI XVIII ст.. навч. Посібн. –Л.: Дивосвіт, 2001. С. 27-42
5.     Середницька Г.В. Історія України: 8 кл.: опорні конспекти. –К.: А.С.К,, 2005. С.19-34
6.     Ілюстративний матеріал.
7.     Роздатковий матеріал
8.     Атласи, контурні карти.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та уявлень учнів.
Робота з літературним джерелом. Фронтальна бесіда.
                   Ой, у полі могила, широка долина.
                   Сизий орел пролітає.
                   Славне військо, славне Запорізьке
                   В похід вирушає.
                   Ой, у полі могила, широка долина.
                   Сизий орел пролітає.
                   Як золото сяє.
1.     Про яку сторінку історії України йдеться в уривку?
Хто такі козаки? Як вони з’явились?Які причини сприяли виникненню козацтва?
Про це все ви дізнаєтесь сьогодні на уроці
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Уявна подорож. Робота з тематичними та контурними картами.
         А зараз з вами ми здійснимо невеличку уявну подорож у ХVІ століття.
         Давайте уявимо,що наш шлях проліг на південь України, у широкий безлюдний степ, який тоді називали Диким Полем.
*  Знайдіть на карті територію Дикого поля. Позначте її на контурній карті.
Весною степ зеленів і вкривався різнобарвними квітами: під подихом вітру трави хвилювалися, як велике море. Ніколи плуг не проходив через ті безмірні простори; лише табуни коней та буйволів перебігали їх.
Тривожили спокій степу тільки орди татар, які проносилися на своїх швидких конях в пошуках швидкої наживи.
* Знайдіть на карті українські землі, які найбільш потерпали від нападів татар. Позначте їх на контурній карті.
* Прослідкуйте та відмітьте на контурній карті напрямки татарських походів наприкінці ХV – на початку ХVІ ст..
Прийшовши під якесь українське село, татари оточували його з усіх боків і підпалювали крайні хати, щоб викликати переполох серед мешканців. А потім кидалися на вулиці й починали грабіж. Забирали коней, худобу і гнали за село; з хат виносили все, що потрапляло в руки. Хто боронився, того вбивали; а хто був безпомічний, того брали в полон. Однак не про них розмова…
За кілька днів пішого ходу ми нарешті добралися до води. Дніпро… Виблискує своїми вигинами, лякає складними порогами і розливається на кілька основних русел і безліч малих рукавів. Це – Великий Луг – дніпровські плавні з островами, озерами і протоками, що кишіли звіриною, рибою, птаством , - який козаки поважно називали «Батьком».
Непомітний серед дерев і чагарників, раптом озивається голос птаха: «Пугу!Пугу!». На нього варто обов’язково відповісти: «Козак з лугу!». Лише тоді можна потрапити а острів, де за глибоким ровом заповненим водою суцільні ряди закопаних в  землю і загострених догори дерев'яних колод. Це кінцева точка нашої уявної подорожі.
* Як ви гадаєте, куди ми примандрували і чому екскурсія  пролягла саме сюди? (Запорізька Січ, історію якої будемо вивчати сьогодні на уроці)
ІV. Оголошення теми та очікуваних результатів.
Тема нашого сьогоднішнього уроку: Виникнення Запорізької Січі. Дмитро Вишневецький.
Скажіть будь ласка, що ви очікуєте від уроку:
*  Визначити особливості козацької держави –Запорозької січі;
*  Описувати побут козаків;
*  Дізнатися, як жили козаки на січі;
*  Дізнатися про січові звичаї традиції;
*  Коли виникла перша Запорізька Січ;
*  Що таке січ;
*  Хто був першим гетьманом;
*  Скільки було всього Січей
Я ж очікую від вас гарної співпраці та результативного навчання.
V. Вивчення нового матеріалу.
План
1.     Причини та передумови виникнення українського козацтва.
2.     Поява перших козацьких січей. Діяльність Дмитра Вишневецького.
3.     Життя і побут козаків.


1.     Пригадаймо з курсу історії України за 5 клас, хто такий козак?                                   Робота з термінологічним словником.
Козак ( в перекладі з тюркської) – означає вільна, озброєна людина, вільний воїн або воїн вершник. В українського народу це слово набуло значення вільної, мужньої, хороброї людини,захисника православної віри.
Козаками ставали охочі міщани, бояри й селяни, вони створювали ватаги уходників, які вирушали до Дикого Поля займатися степовими промислами.
У 1475 році Кримське ханство стало васалом Османської імперії й активізувало свою боротьбу із сусідніми християнськими державами. Першими жертвами татарських погромів стали мешканці півдня Київського й Брацлавського воєводств. Нечисленні гарнізони в місцевих замках не могли зупинити нападників.
Давайте разом з вами пригадаємо, які були  передумови та причини виникнення козацтва?
                            Українське козацтво

1.       Економічні – колонізація міщанами і селянами вільних земель Дикого Поля.
2.       Соціальні – жорстока експлуатація українського народу, безправність селян та їх закріпачення.
3.       Національні – політика полонізації (ополячення) українського населення.
4.       Релігійні – наступ католицької церкви на права православної. Релігійний гніт
1.      Досвід освоєння південних степових територій ватагами уходників.
2.      Наявність великого масиву вільних земель зі сприятливими умовами для  господарської діяльності – Дике поле.
3.      Прагнення людей до переселення на вільні землі в пошуках кращої долі.
                 Передумови виникнення                          Причини формування
                                 
Своєрідність феномену українського козацтва полягала в тому, що воно не лише активно освоювало нові землі й протистояло турецько-татарській агресії, а й згодом очолило український національно-визвольний рух проти польського панування.
2.     Розповідь вчителя. Для захисту від ворожих нападів козаки мусили споруджувати захисні украплення: зимівники, робили дерев'яні засіки-січі. Таких укріплень було чимало, але жодне з них не могло витримати облоги ворога. Однак вони стали першим кроком на шляху організації  укріплених фортець – Січей, що їх почали споруджувати у південних степах на островах за порогами Дніпра. Ворогам було важко знайти Січ у майже непрохідних плавнях, а ще важче доступитися до неї.
         Кожну з січей надійно захищав глибокий рів, заповнений водою, за яким украплення – високі і міцні вали з дерев’яним частоколом і брамою, башти з бійницями для гармат. На брамах, які на ніч замикали, постійно несла варту козацька сторожа.
         За огорожею півколом розташовували криті очеретом козацькі домівки-курені. Посередині – великий  майдан, де відбувалися козацькі наради, в центрі майдану – церква Святої Покрови, канцелярія,  склади, арсенали, майстерні, торговельні лавки,  приміщення для старшини, приїжджих купців.
Робота з термінологічним словником
Зимівник – зимове житло запорожців за межами Січі.
Дніпровський Низ – терени з обох боків Дніпра, розташовані за його порогами.
Великий Луг –заплава Дніпра, що простягалася з обох його боків від о.Хортиця приблизно на 100 км. й завширшки від 3 до 25 км. Загальна площа –понад 1 млн десятин землі. Нині майже вся територія Великого Лугу затоплена штучним каховським морем
         Запорожжя –землі в нижній течії Дніпра на південь від Дніпровських порогів.
Десятина стара російська одиниця земельної площі, яка дорівнює 1.09 гектара.
Січ (походить від слова «сікти», «рубати» і використовувала спочатку  для позначення оборонного украплення з дерева і хмизу) –організація українського козацтва.
Перша велика Січ була побудована на острові Хортиця. Вона мала стати плацдармом для захисту південних українських земель. Після острова Мала Хортиця (1552 -1557) Січ по черзі знаходилася на острові Томаківка (60-ті роки ХVІ -1593), далі на річці Базавлук (1593-1638), потім на Микитиному Розі (1638-1652), після цього на річці Чортомлик (1652-1709). Після зруйнування за наказом Петра І Чортомлицької Січі козаки влаштовують Кам’янську Січ на кордоні з кримськими володіннями та Олешківську Січ у пониззі Дніпра на території Кримського ханства. Останньою на Запорожжі була Нова Січ (1734-1775) на річці Підпільна. 
Робота з картою
Розгляньте карту на с.36 позначте на контурній карті місця розташування Запорізьких Січей та роки їх існування.
Перша літописна згадка про козаків  датується 1489 роком у хроніці польського історика Мартіна Бельського, що у складі війська польського князя Яна Альбрехта в авангарді діяв загін українських козаків, які добре знали місцевість.
1492 р. – татарський хан в листі скаржився великому князю литовському Олександрові, що козаки напали на татарські кораблі.
 Слово «козак» зафіксовано у половецькому словнику 1303 р. і в урядових документах генуезьких колоній.
У середині ХVІ століття литовський уряд вирішив використати досвід козаків і розпочати на південному прикордонні будівництво фортець для відсічі татарських нападів.
Кому і як це вдалося здійснити ми дізнаємось із перегляду відеоролика (3 хв.50 с). Обговорення.

Вчитель. Із загибеллю Вишневецького козацька організація не розпалася: у 1580-х роках з'являється термін «січові козаки». Поступово вони стали відчувати себе самостійною віськово-політичною силою. Умовами прийому на Січ були: знання української мови, православна віра, уміння володіти зброєю.
3.     Розповідь вчителя.
У першій половині XVI століття в соціальні структурі населення України поступово збільшувалася кількість козацтва, яке перетворювалося в окремий міжстановий прошарок. Козакування як побутове явище ставало звичним для тогочасного суспільства. Із південноукраїнських територій рушали до степу ватаги шукачів легкої здобичі. Спочатку «ходити в козацтво», означало насамперед, рушати на Дніпровий Низ по здобич. Пізніше, коди козацтво стало перш за все протидіяти в українському прикордонні набігам татар, «козацьким хлібом стали» називати воєнну службу.
Про життя і побут козаків лишилось багато спогадів, автори яких змальовують запорожців не лише як хоробрих воїнів-захисників, а й як вправних господарів, вірних товаришів.
Домашні інформативні повідомлення «Життя і побут козаків», які підготували Люба, Вася, Олена. 
Робота з документом

«Господарська діяльність уходників була різноманітна. Вони в’ялили рибу, засолювали її в діжки, ловили диких коней, заготовляли м'ясо, сало і шкури диких тварин, а також цінне хутро, великі прибутки давали їм пасіки. Чимало людей займалися степовими промислами, їздили до чорноморських лиманів по сіль». (Сас П.М. Історія України. XVI-XVIII  с. –Львів, 2001. –с. 28)

На підставі тексту назвіть основні заняття козаків.


Отже, козаки вели господарську діяльність, що мала сезонний характер і не потребувала господарських будівель та осілості. Займалися різними промислами – полюванням, рибальством, бортництвом. На січі козаки дбали про фізичну загартованість і військову майстерність. Одягалися просто, спочатку одяг був різноманітним, у середині XVII ст.. з'являється типовий козацький одяг.
VІ. Систематизація й узагальнення нових знань і умінь на перетворюючому і творчому рівнях.
Експрес опитування
1.     Перша літописна згадка про козаків -1489 та 1492.
2.     Козак – це вільна озброєна людина.
3.     Зимове житло запорожця за межами Січі. Це – зимівник.
4.     1556 р. – спорудження фортеці на о. Мала Хортиця.
5.     Перший гетьман – Вишневецький.
6.     Легкий маневрений човен – чайка.
Тестові завдання.
1.     Що в перекладі означає слово «козак»?
Д. Селянин-хлібороб; М. Вільна озброєна людина;  А. Духовний наставник.
         2. Якого періоду сягають перші згадки про козаків?
             О.15 ст.;          К. 16 ст.;    У. 17 ст.
         3. З ким доводилось воювати козакам?
             Л. З турецьким та татарськими ордами;  Б. З моно голо-татарами; И. З литовцями та поляками.
         4. Як називалось зимове житло запорожців за межами Січі?
           А. Січ;       О.Зимівник;           В. Монастир.
         5.На якому острові було засновано першу Запорізьку Січ-фортецю?
          А. Кодак,    В. Крим.         Д. Мала Хортиця.
         6. Кого вважають засновником першої Запорізької Січі?
         О. Козака Мамая;  Е. Дмитра Вишневецького;  І. Костянтина Острозького
         7. чому українських козаків називали запорізькими?
         Т. Бо жили у місті Запоріжжя; Ч. Бо співали народних пісень та танцювали гопак;     Ц. Бо оселялися за Дніпровими порогами.
         8. Житло козаків називається.
         Ї. Землянка;    Ь. Курінь;     Є.Будинок.
1
2
3
4
5
6
7
8
М
О
Л
О
Д
Е
Ц
Ь
VІІ. Підведення підсумків.
Заключне слово вчителя.
Закінчується наша уявна подорож, давайте повернемося до очікувань, які ви назвали на початку уроку. Чи здійснились вони?
Отже,
*  З кінця XV століття в історичних джерелах з’являються повідомлення про появу козацтва на теренах південноукраїнського степу;
* Значення діяльності Вишневецького полягає в тому для становлення козацтва полягає в тому, що він, на відміну від інших  старост, вперше розгорнув діяльність на Запорожжі;
* Формування своєрідного життя і побуту козаків сприяло поступовому його перетворенню з міжстанового прошарку на окремий стан українського суспільства.
Оцінювання навчальної діяльності учнів під час уроку
VІІІ. Домашнє завдання.
1.     Опрацювати §4. Розглянути питання вкінці параграфа
2.     Степанюк Л., Михайловська О., Підготувати реферативні повідомлення про «Криштофа Косинського, Северина Наливайка».
3.     Єфімчук О. та Хробуст А. «Козацькі клейноди».
4.     Мельник В. «Військове мистецтво козаків»

Давайте пограємо цікаві ігри.
Вікторина на тему козацтва 
Гра "Перший мільйон"
Кросворд 
Знайди та виділи мишкою слова 
Склади пазл